Return to the Fayetteville State University Home Page

College of Arts and Sciences

FSU HomeCASCollege Administration & Committees

College Administration

Name Location Phone Email
Dr. Samuel Adu-Mireku
I
nterim Dean
LSA 238 672-1659 sadu-mireku@uncfsu.edu

Dr. Miriam DeLone
I
nterim Associate Dean

LSA 330 672-2271 mdelone@uncfsu..edu
Dr. Blanche Radford-Curry
Assistant Dean
LSA 234 672-1945 bcurry@uncfsu.edu
Ms. Diana Anthony
Administrative Support Associate
LSA 238 672-1659 danthony@uncfsu.edu
Ms. Patricia Petty
Administrative Secretary
LSA 330 672-2127 ppetty@uncfsu.edu

 

College of Arts and Sciences Committee Membership

1.         CAS Graduate Programs Committee Samuel Adu-Mireku (CAS), Convener & Chair

Akbar Aghajanian (SOCI) Lori Guevera (CRJC) Gregory Perkins (SWRK) Laura Coyle (PSYC) Carole Weatherford (ENGL)    

2.         Academic Affairs Jose Franco-Rodriguez (CLC), Convener Zhiping Luo (CHEM) Sheryl Linch-Parker (PFA) Druann Heckert (SOCI) Eric Hyman (ENGL) Juan Ma (GOVT) Laura Coyle (PSYC) Kristin Delaney-Nguyen (BIOL) Lori Guevera (CRJC) Sheila Cannon (NURS) Erica Campbell (SWRK) Valentin Milanov (MATH)  

3.         Honors and Awards Committee Angela Taylor (CRJC), Convener Barbara Russo (GOVT) Doris Jefferys (NURS) Jonathan Breitzer (CHEM) Heather Griffiths (SOCI) Maria Orban (ENGL) Shane Booth (PFA) Phil Senter (BIOL) Dennis Corbin (SWRK) Vassil Yorgov (MATH) Brandi Berry (CLC) Kimberly Tran (PSYC)  

4.         Website Committee (Department Webmasters) Jeremy Fiebig (CAS), Convener Carol Hamlin (NURS) Daniel Montoya (PSYC) Dwight Thompson (PFA) Hideki Morooka (SOCI) Kelli Walsh (GOVT) Nicole McFarlane & Ayde Enriquez-Loya (ENGL) Oliver Johnson (SWRK) Sandra Woodward & Michael DeValve (CRJC) Shubo Han (CHEM) Stephen Salek (BIOL) Wu Jing (MATH) Lenora Hayes (CLC)  

5.         Marshals Committee Michael DeValve (CRJC), Convener Sherree Davis (CRJC) Ayde Enriquez-Loya (ENGL) Brandi Berry (CLC) Neal Finn (PFA) Erin Eldridge (SOCI) Jonas Okeagu (BIOL) Jonathan Breitzer (CHEM) Margaret Trueman (NURS) Paul Boaheng (GOVT) Sharon Williams (SWRK) Timothy Moore (PSYC) Xin Tang (MATH)   

6.         CAS College Tenured Faculty Committee (CTFC) Abdirahman Abokor (CHEM) 2013-2016, Convener

Akbar Aghajanian (SOCI) 2015-2018

Chuck Tryon (ENGL) 2014-2017

David Griffie (PFA) 2014-2017

Deepthika Senaratne (MATH) 2013-2016

Phil Senter (BIOL) 2013-2016

Timothy Ajani (CLC) 2015-2018

Joseph Osei (GOVT) 2015-2018

Mei-Chuan Wang (PSYC)  2013-2016

Phillip Senter (At large Full Professor) 2013-2016

Angela Taylor (CRJC) 2014-2017

Sharon Williams (SWRK) 2013-2016

Shirley Chao (At Large Assoc. Prof) 2013-2016

(NURS)  No one eligible  

7.         African American History Committee Robert Williams (PFA), Convener Blanche Radford-Curry (CAS) Darren Pearson (CHEM) Dorrance Kennedy (SWRK) Jilly Ngwainmbi (SOCI) Joe Brown (CRJC) Armand Quenum (CRJC) Joe Ross (CLC) Joyce Russell (ENGL) Laquesha Boyd (NURS) Maxwell Twum-Asante (PSYC) Perry Gillespie (MATH) Denise Payton (PFA) Stanley Johnson (GOVT) Jonas Okeagu (BIOL) Avis HatcherPuzzo  

8.         Women's History Committee Viviette Allen (PSYC) Convener Micki Nyman (ENGL) Eugenie Almeida (CLC) Alanna Miller (CLC) Ella Keller (SOCI) Julia Kane (NURS) Bidisha Bose-Basu (CHEM) Debra Brown (SWRK) Kofi Johnson (GOVT) Karen McElrath (CRJC) Cesraea Rumpf (CRJC) Mingxian Jin (MATH) Blanche Radford-Curry (CAS) Brown Dale Emeagwali (BIOL) Melanie Cooper (BIOL)  

9.         Hispanic Heritage Committee Timothy Buckner (CLC), Convener Margaret Trueman (NURS) Amanda Virelles (PFA) Castillo-Chara, Jairo (CHEM) Erica Campbell (SWRK) Mark Marquez (SWRK) Anais Perez (CRJC) Zahra Shekarkhar (CRJC) Bradley Kadel (GOVT) Alysia Childs (SOCI)

A Constituent Institution of The University of North Carolina